Kudy?     Tudy!          Domů          Aktuální informace          Členové klubu          O činnosti klubu          Historie          Fotogalerie          Povídejme si o Šumavankách ...          Pouze pro členy          Podporují nás ...

O plemeni Šumavanek:

      V současné době je toto plemeno mezi chovateli značně populární a dá se říci, že zájem o chov šumavanek stále roste i přesto, že se jedná o plemeno dosud typově neustálené. Znamená to, že se stále vyvíjí nároky hodnotitelů na vlastnosti a znaky a v oblasti ustálení chovného typu je třeba ještě mnoho chovatelské a hlavně plemenářské práce.

     Šumavanka byla po roce 1947 intenzivně šlechtěná p. Řechtáčkem od Hartmanic ze zbytku původních krajových šumavských slepic. Jde o středně těžké plemeno s kombinovanou užitkovostí. Slepice jsou živě temperamentní, ostražité, nenáročné na krmení a chov, otužilé a velmi shánčlivé. Jsou proto vhodné pro volné chovy na větších prostorách, kde si samy potravu vyhledávají. Kohouti jsou opravdovými vůdci hejna, slepice pečlivě vodí a starají se o ně. Jsou to ochránci, stateční, ale ne agresivní. Kuřata jsou rychle rostoucí s dobrým osvalením a rychle a kvalitně opeřují. Maso vynikající kvality, jemné a šťavnaté. Barevný ráz je dobře vyjádřen starým, původním, šumavským označením „zlatuška“ – zlaté stříkané. Hřeben je růžicový, proto odolnější vůči namrznutí, a tak je šumavanka vhodná také do tvrdších klimatických podmínek. Dospělá nosnice snese cca 180 světle hnědých, středně velkých vajec ročně. Uznaná byla jako původní české národní ušlechtilé plemeno a chová se i ve zdrobnělé variantě.

     J v úvodu bylo zmíněno, že na „dotvoření“ plemene Šumavanky se stále velmi intenzivně chovatelsky pracuje. Chovatelé, kteří se tímto plemenem zabývají jsou někteří sdruženi ve specializovaných skupinách, tzv. klubech. Existuje náš Klub chovatelů drůbeže Šumavanek, který vznikl po odštěpení části členů od Klubu chovatelů českých slepic. Klub organizuje, většinou jednou za rok, speciální výstavu zaměřenou pouze na toto plemeno. Na takové výstavě je dobře k vidění kam se vývoj plemene ubírá a čemu je do budoucna třeba věnovat pozornost. Samozřejmostí je sledování a kontrola nepříbuznosti chovných kohoutů a selekce nežádoucích plemenných znaků. Je ovšem rovněž celá řada chovatelů mimo tyto kluby a mnohdy může být přidání „čerstvé“ krve z chovů těchto chovatelů i přínosem.

 

Původ, význam a chov tohoto krásného plemene se stal i tématem bakalářské práce našeho mladého člena.
Děkujeme mu i za tuto formu zviditelnění Šumavanek a k přečtení jeho práce klikněte na "Bakalářská práce Vojtěch Navrátil 2018"
 

Informace o kvalitě kuřat

Vážení přátelé, důležité informace k líhnutí. Doplnění našich stránek o obrázky geneticky správných šumavanek

                  

a kuřat šumavanek, která jsou nositelem nesprávného "tmavého" genu.

                   

Z obrázků je zřejmé, že správná kuřátka jsou jasně žlutá s kontrastně provedenou kresbou, zatímco nesprávná kuřátka jsou výrazně šedivá. Důležitá informace je ta, že rozlišení kuřat je třeba provádět ve dvou - třech dnech po vylíhnutí. Poměrně rychle se rozdíl vytrácí a po nasazení prvních pírek již není selekce prakticky možná. Pak i z šedých kuřat mohou vyrůst jedinci v hodnotitelských kvalitách, ale pořád budou nositeli zmíněného nesprávného genu. V klubu chovatelů šumavanek se snažíme o odstranění toho nedostatku právě selekcí kuřat.

Použité fotografie jsou z archivu přítele Harčaríka.